Smart Roadster i Coupé

Z chwilą pojawienia się w kwietniu 2003 roku Smarta Roadstera i Smarta Roadstera Coupé odżył segment kompaktowych, klasycznych roadsterów, nieobecny w takiej formie od lat 50. i 60. Nowe samochody nie tylko mają cechy znane z miejskiego City Coupé oraz Cabrio, lecz jednocześnie przejawiają najważniejsze właściwości klasycznych roadsterów. Krótka sylwetka zwiesza się nad wyrazistymi nadkolami. Duże kola i niskie zawieszenie nadają autu bardzo sportowy wygląd.

Smart-Roadster_Coupe_2003_1280x960_wallpaper_05

Smart Roadster będzie oferowany z silnikiem Suprex turbo o mocy 60 kW. Silnik ten spełnia normy emisji spalin EU 4. Wersja o mocy 45 KW ma być tania od połowy roku. Co więcej, w późniejszym terminie firma Smart-Brabus GmbH zaoferuje ekskluzywny, sportowy wariant Smarta Roadstera.

smart-roadster-coup-ultimate-01

Smart Roadster ma tę samą, choć nieco zoptymalizowaną, sekwencyjną automatyczną skrzynię biegów, co Smart City Coupé i Cabrio. By ułatwić ruszanie pod górkę, Roadster Coupé ma system wspomagający taki manewr nazywany HAS (Hill Start Assist). Po zwolnieniu pedału hamulca, statyczny ESP nadal hamuje kola przez 0,7 sekundy, dość, by przenieść nogę z hamulca na pedał gazu bez obawy, źe samochód zacznie się toczyć do przodu lub do tylu przy luźnym sprzęgle.

1280px-Smart_Roadster_-_Flickr_-_exfordy

Standardowe wyposażenie Smarta obejmuje automatyczną skrzynię biegów Softouch, sportowe siedzenia, kierownicę pokrytą skórą i skórzaną gałkę zmiany biegów.

Podobnie jak w Smart City Coupé i w Cabrio karoseria jest zbudowana z plastikowych elementów. Materiał ten, znacznie łatwiejszy niż stal, jest używany do budowy przedniej i tylnej maski, błotników i drzwi. Lakierowana proszkowo klatka bezpieczeństwa Tridion jest widoczna pod drzwiami, w słupkach środkowych i kabtąku bezpieczeństwa.

2004.smart.roadster.arp

Samochód ma dach brezentowy i sztywny, które można wykorzystywać razem lub osobno. Dzięki niemu samochód pozwala kierowcy na przyjemną jazdę przy każdej pogodzie. Dwuczęściowy, zdejmowany dach z tworzywa, może być schowany i prowadzony w bagażniku z tyłu auta. W obu wersjach pojazdu można wykorzystywać elektrycznie składany dach brezentowy. Pełne otwarcie brezentowego dachu odbywa się w ciągu okoto 10 sekund. Po złożeniu jest on miany pod kabląkiem bezpieczeństwa w przedziale bagażowym.

Smart_Roadster_front_20070511

Klient może zamówić też specjalny pakiet sportowy. Samochód jest to wyposażany w trzyra-mienną kierownicę z przyciskami zmiany biegów oraz opony 205/45 R 16 na obręczach ze stopów lekkich. Instalowany za pomocą pakiet układów związanych z bezpieczeństwem obejmuje światła przeciw-mgielne, regulowane elektrycznie i podgrzewane lusterka w drzwiach oraz boczne poduszki powietrzne. Inne dodatki obejmują skórzane sportowe fotele z ogrzewaniem, przyrządy dodatkowe (wskaźnik temperatury i akumulatora), radio, zmieniarkę CD oraz odpowiedni system nagłośnienia.

Klient, w ramach programu Smartware, otrzymuje też specjalne, szyte na miarę walizki, które w dobry sposób pasują do bagażnika.